Ārpus agresīvās propagandas uztveršanas zonas: Krievijas jaunieši gatavi cīnīties par taisnību

Lai arī Krievijā Kremlis kontrolē televīziju, jaunieši to neskatās, bet izvēlas alternatīvus informācijas ieguves avotus. Viens no šādiem informācijas avotiem ir Krievijas opozīcijas kustības pārstāves Ļubovas Soboļas veidotais ziņu raidījums, kurš tiek demonstrēts «YouTube». 29 gadus vecās vadītājas raidījumam ir prāva jauniešu auditorija, kura nevēlas samierināties ar pastāvošā režīma netaisnībām.

Kā raksta britu raidorganizācijas BBC speciālkorespondente Krievijā Sāra Reinforda, ziņās «YouTube» kanālā stāsta par masu arestiem, korupciju valsts augstākajos ešelonos, kā arī pēdējo gadu laikā plašākajām protesta akcijām visā Krievijā. Par šīm tēmām Krievijas federālie kanāli spītīgi klusē, tā vietā demonstrējot dažādus sižetus stāstot, «cik slikti ir Eiropā un Ukrainā».

«Es vēlos dalīties ar savu redzējumu par to, kas notiek valstī, parādīt un apspriest tiešām interesantus notikumus,» stāsta Soboļa, kura ir «Cīņas pret korupciju fonda» (FBK) darbiniece. Organizāciju vada zināmais opozicionārs Aleksejs Navaļnijs, kurš tika aizturēts par nesankcionētu mītiņu rīkošanu.

Spriežot par to, cik daudz studentu un pat skolēnu piedalījās protestos, Soboļa norāda, ka alternatīvais skatījums uz notiekošo ļoti ietekmē jauno krievu paaudzi. Kā raksta Reinforda, tas pierāda to, ka tā dēvētajai «YouTube» paaudzei, kura izaugusi Putina Krievijai ir visai liela nozīme, jo interneta medijus Krievijas valdība nespēj kontrolēt tik stingri, kā tas notiek ar televīziju.

«Skolēni, jaunie cilvēki – viņi visu lieliski saprot. Viņiem vieglāk ir tad, ja ir kritisks skatījums uz notiekošo, jo viņiem nav tāda noguruma un vilšanās, kā vecākajai paaudzei. Man liekas pilnīgi normāli, ka šie cilvēki protestē, jo viņi vēlas taisnību. Viņi to visu redz un saprot, ka notiekošais nav normāli, kā to skaidro valsts televīzijas,» saka Soboļa.

Šis ir iemesls, kādēļ 17 gadus vecais Pāvels Ļeševs piedalījās pirmajā protesta akcijā savā dzīvē, kas svētdien notika Sanktpēterburgā. Viņš nesen internetā redzēja Navaļnija veidoto filmu par Krievijas premjera Dmitrija Medvedeva apšaubāmi iegūtajām bagātībām.

«Pretīgi, ka Krievijas policija un prokuratūra to neizmeklē. Es domāju, ka visi vēlas iegūt atbildes. Korupcija un valsts ekonomiskais stāvoklis mani ļoti satrauc,» saka jaunietis.

Maskavā protestējošos jauniešus nebija iespējams nepamanīt. Romāns Šingarkins uzkāpa uz laternas staba, lai pūlis viņu nesabradātu: fotogrāfija nekavējoties izplatījās sociālajos tīklos. Romāns tika aizturēts un tika vests uz policijas iecirkni kopā ar citiem jauniešiem, kuri vēl nebija sasnieguši pilngadību.

«Es atnācu protestēt pret korupciju Krievijā. Jaunatne izmanto internetu, un šeit ir tāda informācija, kuru televīzijā nekad neparādīs – centīsies dažādi noslēpt acīmredzamo,» uzskata Romāns.

Gan Pāvels, gan Romāns uzskata, ka Vladimirs Putins, kurš televīzijā tiek uzskatīts par neaizskaramu un neaizstājamu, savu laiku prezidenta amatā jau ir pavadījis. Romāns saka, ka 64 gados Putins ir «aizsēdējies» un viņam ir jūtams vecums, savukārt Pāvels, kurš ir Navaļnija atbalstītājs, prezidenta vēlēšanās balsos par opozicionāru, ja viņam izdosies izvirzīt savu kandidatūru uz prezidenta amatu.

Tiesa, Pāvels norāda, ka Putins, kurš par prezidentu kļuva jaunieša dzimšanas gadā, var palikt pie varas vēl uz sešiem gadiem, un pēc tam uz atkārtotu termiņu – kopā uz 12 gadiem. Tiek norādīts, ka daudziem krieviem, kuri pārdzīvoja «trakos deviņdesmitos», Putins radīja ilgi gaidīto stabilitātes sajūtu. Taču daudziem jauniešiem šāda «viltus» stabilitāte neko nenozīmē.

«Jauniešiem ir piegriezusies esošā lietu kārtība. Neviens pat nepiedāvā kādu nākotnes scenāriju, tikai runā par pagātni. Stabilitāte viņiem neko daudz nenozīmē, jo viņi nav pakļauti valsts propagandas mašīnai,» saka politoloģe Jekaterina Šuļmana, kura saka, ka šis laiks ir īstais, kad jaunatnei sevi parādīt no labākās puses.

Tiek norādīts, ka jauniešu kustība Kremlim ir radījusi jaunas rūpes, jo valdība ir sajutusi, ka jaunatne ir metusi tai izaicinājumu. Pagājušajā svētdienā policija ieradās Navaļnija štābā, no kurienes tika translētas protesta akcijas. 15 cilvēki tika arestēti, savukārt pats FBK ofiss tika aizzīmogots un tam tika liegta pieeja aptuveni nedēļu. Taču iemesli, kādēļ daudzi jaunie krievi pievienojušies protestu kustībai, paliek iepriekšējie.

«Ja arī tālāk viss tā turpināsies, cilvēki atkal izies ielās un protestēs pret korupciju, un arī jau pret pastāvošo – korumpēto varu,» saka Romāns, kurš noslēdz: «Es personīgi došos!»